wtorek, 4 lutego 2014

BLOG ROKU - co to jest i co o nim sądzę.

Dzisiaj parę zdań na temat BLOGA ROKU, który wzbudza wiele kontrowersji dotyczącej jury, wysyłania smsów oraz wygranych osób.


Co to jest BLOG ROKU? Jest to coroczny konkurs, w którym są wybierane są najlepsze blogi całej polskojęzycznej blogosfery. W teraźniejszej edycji trwa aktualnie etap II czyli głosowanie na zgłoszone blogi do 6 lutego do godziny 12:00. Przed  etapem II było oczywiście zgłaszanie swoich blogów, a ilość zgłoszonych blogów wyniosła 2791. Każdy dosłownie każdy blog może się do niego zgłosić! Nie ważne czy jesteś od 3 lat na blogosferze czy tydzień, ale im krócej jesteś tym mniejsza szansa, że wygrasz. Blog może być o jakiejkolwiek kategorii począwszy od książek i kulinarnych kończąc na pamiętnikach i powieściach. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych bądź obserwatorów.

Głosy oddaje się za pomocą smsa który kosztuje 1,23 zł, gdzie można głosować raz z jednego numeru na dany blog. Nie oznacza to jednak, że nie można zagłosować na 2, 3 a nawet 10 blogów, które Ci się spodobają! Im więcej smsów na blog tym więcej kulek, których jest 5. Jednak żeby zdobyć 5 kulek dany blog musi dostać 1001 smsów. W następnym etapie jury oceniają wszystkie blogi, które przeszły do następnego etapu i wyłaniają zwycięzców.


Parę słów z mojej strony. Moim zdaniem to bardzo fajny konkurs, w którym główną nagrodą jest nagłośnienie naszego bloga jak i dobra materialne (ale nie mam pojęcia jakie). Ponadto pieniądze z sms idą na fundację Gajusz, która pomaga dzieciom, więc jeżeli Ci nie szkoda paru złoty z telefonu to śmiało łap go w dłoń i głosuj na swoich faworytów! Znalazł się jednak spamer, który wysyła emaila do osób startujących w konkursie oferując 150 głosów za 1 zł od każdego głosu. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że jest to naciągacz i oszust.

Zdarza się w wielu przypadkach, że biorący udział w konkursie bloger często prosi o oddanie głosu na siebie w startującym BLOGU ROKU bądź prosi znajomych o oddanie głosu. Moim zdaniem to nic złego, ponieważ żeby przejść dalej trzeba zdobyć parę(naście setek) sms na swojego bloga. A po za tym można powiedzieć o tym jak o mniejszym dobru. Dlaczego? Ponieważ jak wcześniej wspomniałem pieniądze idą na szczytny cel, więc bloger, który dobrze napisze o tym, żeby na niego głosować zyskuje podwójnie.


Wokół jury zdarzyły się kontrowersje, że znalazły się osoby, które mogą nawet pierwszy raz widzieć blogi bądź nie działają w świecie blogosfery. Po zastanowieniu się nie ma o co się denerwować, ponieważ przyda się opinia profesjonalnego blogera jak i kogoś z zewnątrz, kto nawet pierwszy raz widzi blogi. Można też zgadywać, że zaproszeni celebryci telewizyjni bądź rajdowców (Kszysztof Hołowczyc) mają nagłośnić sprawę konkursu. I dobrze, niech nagłaśniają sprawę, ponieważ aktualnie ask.fm ma większą popularność niż blogosfera (trochę słabe porównanie; kontrowersyjne).


Ostatnio była jakaś kontrowersja  po za blogosferą, gdzie youtuberzy (m.in. Wardęga, Gonciarz) krytykowali blogerów, że nie mają zasięgu jak oni. W zasadzie tylko Wardęga się spinał jakby zaraz miał... a Krzysia to śmieszyło. Jeżeli ktoś coś więcej wie na ten temat to poproszę o napisze o tym w komentarzu!
Osobiście zagłosowałem aktualnie na dwa blogi: o życiu dżentelmenów oraz o manofakturze radości.

5 komentarzy:

 1. Mój znajomy spotkał się dzisiaj z błędem przy wysyłaniu sms - sieć nie chciała go po prostu przepuścić, zastanawiam się ile głosów niektóre blogi mogły przez to stracić. Osobiście próbuję swoich sił, zobaczymy jak mi wyjdzie, wszak grono widzów i czytelników powinno spokojnie pozwolić mi wyjść do dziesiątki w kategorii - pytanie, ilu z nich chce się chwycić za telefon ;) Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. konkurs fajny tylko ludzie nie zawsze chcą wysłać sms - biorę udział i jest bardzo ciężko http://katarzynametzger.bloog.pl na numer 7122 o treści A00639

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku nie powinno być 'dziś parę zdań na temat bloga roku' ?
  Sorki, że się czepiam ale zauważyłam to i jakoś myślę nad tym

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja w ogóle nie popieram i nie rozumiem sensu tego konkursu. Zdecydowanie podzielam zdanie Pawła Opydo w tej kwestii. http://www.zombiesamurai.pl/2014/02/blog-roku/

  OdpowiedzUsuń
 5. Konkurs jest fajny, ale niektóre osoby zbyt szybko chcą brać w nim udział... Ja sama jeszcze nie jestem gotowa na taki konkurs, bo najnormalniej w świecie nie mam jeszcze stałych czytelników..

  OdpowiedzUsuń