czwartek, 23 stycznia 2014

Stereotyp - upierdliwa rzecz stworzona przez upierdliwych ludzi.

Tematem dzisiejszego wątku, który chciałbym poruszyć będą stereotypy. Każdy o nich wie i o nich mówi. Niestety stereotypy są w większości mylne i nie powinniśmy się nimi kierować.


Czym tak na prawdę jest stereotyp? ,,Stereotyp to uproszczony, skrótowy i zabarwiony wartościująco obraz rzeczywistości, odnoszący się do grup społecznych, osób, sytuacji, instytucji, utrwalony wielokrotnym powtarzaniem."


Skąd się wzięły stereotypy? Stereotypy wzięły się po przyjrzeniu się przez ludzi charakterystycznych cech przy danej grupie bądź społeczeństwa. W większości takich plotek, które stały się stereotypami to media zadziałały na ich korzyść.
  

Stereotypy, których nie lubię: Nosi dresy, bluzę i przeklina - jest chuliganem szukającym zaczepki. Po pierwsze co z tego w co się ubiera? Sam osobiście lubię dresy i bluzy (aczkolwiek tutaj ma znaczenia bluza, a bardziej dresy oraz przeklinanie). Każdy ma swój gust (począwszy od muzyki do ubrań) i niech nosi co mu się podoba. Nie chciałbym tutaj bronić wszystkich "dresów" ponieważ w większości są to chuliganie, którzy po prostu lubią się napić do trupa i przy okazji komuś przywalić. Ale czy większość oznacza wszyscy? Nie. Znam przykłady, gdzie takie osoby, które klną jak stary szewc i wyglądają na typowych chuliganów są dobrymi osobami i stanęli by w obronie swoich jak i słabszych osób. 


Kolejnym ze stereotypów, który tworzy mi wrzody na tyłku jest to, że obcokrajowcy mają zdanie o Polakach alkoholików i złodziei. Rozumiem, że nie raz było w wiadomościach, że pijany kierowca spowodował wypadek, że Polacy są najlepszymi złodziejami aut z Niemiec. I uwaga! Nagle każdy Polak, który pojedzie do pracy do Anglii/Niemiec/Wielkiej Brytanii jest nie tyle co prześladowany to osądzany i podejrzewany, że coś ukradnie/odbije mu po wódce. Otóż nie, ponieważ jak już wcześniej wspomniałem nie można oceniać parę(nastów) przykładów kradzieży/alkoholizmu do ogółu społeczeństwa. Jeżeli w Polsce żyje około 38,54* miliona ludzi to na przykładzie 2336 wypadków, których sprawcami byli nietrzeźwi kierowcy (w 2012 roku), a kierowców Polskich jest około 20 milionów (niepewna informacja) to ma oznaczać, że w Polsce są sami pijani kierowcy? Otóż nie.

Ostatnim ze stereotypów, które mnie drażnią to ogólny podgląd na to, czego ktoś słucha. Osobiście słucham muzyki nie gatunku, ale jeżeli chodzi o gatunek to przeważa ten rap. Podam parę przykładów takich stereotypów: metalowcy się nie myją, emo kradną mamom lakier do paznokci, nie ma takiego czegoś jak rap inteligentny, a disco-polo słuchają wieśniacy. Osobiście zastanawiam się, kto wymyślił takie bezmózgie plotki w które wierzą bezmózgie osoby. Ludzie słuchają metalu i się myją (pewno są wyjątki, ale one są WYJĄTKAMI), Emo raczej stać na lakier do paznokci (huehuehuehue), BEZINTELIGENTNY RAP (wyjątkami są dissy/jp/hwdp), muzyka, która wpadnie w ucho (disco-polo) nie oznacza, że od razu słuchają tego wieśniacy, ponieważ to zależy od gustu danej osoby... oraz czy jest tym wieśniakiem, czy nie. 


Prawda jest taka, że każdego człowieka z osobna zanim ocenimy powinniśmy poznać i być pewni, że go znamy. Nie można kogoś oceniać po ubiorze, zachowaniu czy po plotkach. W stereotypy moim zdaniem wierzą bezmózgie osoby, które idą myślowo skrótami (czyli: ma dredy-jest ćpunem-pali bakę-zamknąć go). Mam nadzieję, że temat się spodobał, jeżeli masz odmienne zdanie możemy podyskutować w komentarzach bądź przez prywatną wiadomość. 

3 komentarze:

 1. "Nie chciałbym tutaj bronić wszystkich "dresów" ponieważ w większości są to chuliganie"
  Mówiąc, że "większość" nimi jest, używasz stereotypu, bo właśnie ludzie myślą, że W WIĘKSZOŚCI tak jest. Stereotyp to w większości przypadków stwierdzenie, że ogół tej grupy jest taki i taki. Pisząc, że większość to chuligani stwierdzasz, że Ci którzy nie są, są wyjątkami.
  "Szkoda mi pisać, podpieprzanie przez zawodowych złodziei aut z Niemiec mnie osobiście bawi, ponieważ to co nam zabrali w II WŚ i nie oddali jest więcej, więcej i jeszcze raz więcej warte niż te autka"
  Ja pieprze, piszesz o stereotypach, a sam teraz wygarniasz Niemcom nazistowskie czyny.
  To hipokryzja. Poza tym, czytaj co piszesz, zanim opublikujesz, bo mnóstwo błędów robisz.
  Temat stereotypów wyjątkowo mało kontrowersyjny. Może zamiast dodawać co chwila nowy wpis zastanów się nad tematem, poszukaj czegoś, znajdź dobry motyw, a nie idź na ilość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pierwszym się zgodzę, ponieważ stereotyp określa wszystkich bądź większość. Drugie zmieniłem, ale to nie jest wygarnianie, a przykład. Niemcy nie oddali nam wszystkiego, co najwyżej połowę. Jak wychodzą jakieś skradzione dzieła sztuki to musimy o nie walczyć, ponieważ w innym wypadku ich nie odzyskamy.

   Usuń
 2. Popieram ten wpis, masz zupełną rację nie można oceniać ludzi po wyglądzie.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń