piątek, 24 stycznia 2014

Osobowość, charakter, asertywność - być sobą czy utożsamić się z grupą?

Dzisiaj poruszę temat osobowości oraz charakteru człowieka. Co jakiś czas poznajemy nowych ludzi, którzy zaskakują nas swoim charakterem czy też sposobem bycia. Cały czas dzięki takim osobom poznajemy różne aspekty osobowości człowieka w praktyce.


Definicja osobowości, charakteru oraz asertywności. Osobowość człowieka jest to w skrócie jego zachowanie. Oznacza to jego myśli, uczucia i zachowania w danym środowisku w którym się znajduje. Charakter z kolei oznacza cechy, wizerunek, które wyróżniają każdego człowieka. Cech charakteru jest od groma począwszy od silnej woli kończąc na egoizmie. Asertywność z kolei jest cechą charakteru człowieka, która  oznacza wyrażanie swojego zdania oraz krytyki, umiejętności odmawiania w sposób nieuległy oraz samooceny.


Bycie sobą, a utożsamianie się z grupą. Te pojęcia są ogólnie względne, ale spójrz na chwilę na swoje środowisko czyli rodzinę, kolegów i koleżanek. Spróbuj teraz sam sobie opisać ich z cech charakteru, zachowania, sposobu bycia, osobowości. Postrzegasz różnicę, że każdy człowiek się różni od innego?  Zależy to od tego czy jesteś spostrzegawczy. Człowiek jako osobowa jednostka szuka ludzi podobnych do swoich zainteresowań oraz zachowania.


 Ale co ma zrobić, kiedy nie znajdzie takiej grupy, bądź co gorsza choćby jednego/jednej kolegi/koleżanki? Ma się wtedy do nich utożsamić, ponieważ boi się, że nie przyjmą go za swój charakterystyczny sposób bycia? Nie, nie i jeszcze raz nie. Ale z drugiej strony kijowo byłoby nie mieć kolegów w szkole i siedzieć samemu w ławce. Jeżeli nie znalazłeś grupy/osoby podobnej do Twojej osobowości (mało prawdopodobne, ale czy nieprawdopodobne?) nie oznacza, że musisz się utożsamiać z nimi. Zakoleguj się z nimi, żebyś nie wyszedł na samotną wyspę bez znajomych, ale bądź też asertywny


Asertywny czyli? Czyli jak Twoje środowisko pali sobie papieroski i namawiają Cię żebyś zapalił, że to jest fajne i naciskają na to, to wtedy zaczyna się dla Ciebie wyzwanie - jak asertywnie odmówić papierosa i przy okazji nie podpaść grupie. Oczywiście to jest proste, jeżeli mieliby Cię wyśmiać przez to, to oznacza, że zakolegowałeś się z idiotami, którzy się utożsamiają nawzajem. Wydaje mi się jednak, że zrozumieją (ale musisz być wyżej niż gimnazjum; nie oszukujmy się, tam to jest  moda). Dajmy inny przykład: pójdziecie sobie na browara po szkole w piątek. Jeżeli jesteś abstynentem albo po prostu nie chcesz jeszcze w tym wieku się napić, to po prostu wystarczy im to powiedzieć w asertywny sposób i jestem pewny, że zrozumieją. 


No dobra ja tutaj się rozpisałem o asertywności, a nie o osobowości/charakterze człowieka, więc wracam do tematu, co nie oznacza, że asertywność tutaj nie ma znaczenia. Dwa przykłady o asertywności dotyczących używek wystarczą. Nie daj sobie narzucić czyjeś zdanie w rozmowie, jeżeli masz inne zdanie albo nie zgadzasz się ze zdaniem narzuconego zdania (incepjca) to je wyraź, bądź się sprzeciw (oczywiście trzeba z klasą odmawiać/kłócić się).  Musisz mi uwierzyć, że każdy ma swój gust/zdanie/charakter/osobowość (nawet Ty sam, ale to widzisz codziennie) ale nie daj sobie narzucić czyjegoś gustu czy zdania, a tym bardziej nie narzucaj go innym. Żyj i daj innym żyć. Jeżeli masz prawdziwych przyjaciół to ich doceń, ponieważ w dzisiejszych czasach to jest największy skarb, który posiadasz. Nigdy nie wybieraj grupy zamiast przyjaciela. Grupa w końcu sobie pójdzie w swoją stronę, a przyjaciel będzie chciał iść razem z Tobą w Waszą stronę.

6 komentarzy:

 1. świetnie napisany post i co ważniejsze o czymś ! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo spodobał mi się styl, którym posłużyłeś się w poprzednich wpisach. W tym jednak zieje arogancją i jako tako określenie "spierdolina" jest po prostu przykre. Niemniej jednak chętnie jeszcze przeczytałabym coś na jakiś ciekawszy temat ;);

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. Nie wiedziałem jak to napisać, więc użyłem właśnie takiego określenia. Niestety mój wiek jest taki, że lubię, a czasami muszę rzucić mięsem, chociaż w dłuższej konserwacji staram się nie używać wulgaryzmów :)

   Usuń
 3. Ciekawe posty :) zgadzam sie z kolega do góry. Czekam na wiecej! Zaobserwowalam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piszesz ciekawie i o czymś, umiesz wyrażać opinie i nie boisz się tego. Jestem ciekawa jak Twój blog będzie się rozwijał. Cenię ludzi którzy mają coś do powiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy blog i przede wszystkim tematyka, która coś wnosi dla czytającego. Lubię takie :)

  OdpowiedzUsuń